Skup nieruchomości z udziałami

Nieruchomości z udziałami to bardzo często spotykana sytuacja. Zazwyczaj w efekcie skorzystania z kredytu hipotecznego istnieje dwóch właścicieli mieszkania, którzy posiadają równe prawa. Podobna sytuacja ma się w przypadku spadku. Spadkodawca bardzo często rozdysponowuje majątek między pozostałymi członkami rodziny np. dziećmi. W przypadku różnych interesów osób posiadających udziały w nieruchomości rodzi się konflikt, który niekiedy ciężko jest rozwiązać. W tym artykule przybliżymy zagadnienie współwłasności nieruchomości oraz przedstawimy kilka możliwości, co można zrobić w sytuacji bycia współwłaścicielem mieszkania. 

Czym jest współwłasność nieruchomości?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, współwłasność nieruchomości powstaje między innymi w skutek spadku. Przykładowo, kiedy spadkodawca posiadał więcej niż jedno dziecko, najczęściej dochodzi do podziału majątku między tymi członkami rodziny. Jeśli dzieci są dorosłe, posiadają własne rodziny, często pojawia się problem z tym, co zrobić z odziedziczoną nieruchomością. 

Polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje współwłasności. Pierwszą z nich jest współwłasność łączna, w które nie określa się wysokości udziałów. Występuje ona najczęściej między małżonkami podczas trwania małżeńskiej wspólności majątkowej lub między wspólnikami spółki cywilnej. We współwłasności łącznej niemożliwe jest zbycie prawa do nieruchomości tylko i wyłącznie przez jednego współwłaściciela. Taka czynność jest możliwa dopiero po przeprowadzeniu zniesienia współwłasności.

Drugim rodzajem jest współwłasność ułamkowa. Jest to rodzaj, w którym współwłaściciele posiadają udziały do nieruchomości określone ułamkowo. Przykładowo, jeżeli mieszkanie posiada 3 współwłaścicieli, jeden z nich może posiadać prawa do połowy mieszkania, a pozostała dwójka jedynie do 1/4 wartości. W odróżnieniu od współwłasności łącznej, we współwłasności ułamkowej każdy z udziałowców może swobodnie sprzedać udział w nieruchomości. 

Współwłasność nieruchomości jest posiadaniem praw do danego lokalu przez więcej niż jedną osobę. Każdy współwłaściciel posiada równe prawa do mieszkania. Oznacza to, że w przypadku uzgodnienia chęci sprzedaży mieszkania, kwota zostaje podzielona między każdą osobę posiadającą takowe prawo. Co ważne, współwłaścicielem nieruchomości nie musi być osoba spokrewniona. To z kolei może powodować problemy z komunikacją i wypracowaniem wspólnego celu w kontekście dalszych działań z nieruchomością. Na szczęście istnieje kilka możliwości, z których można skorzystać w przypadku takiej sytuacji. 

Co można zrobić ze współwłasnością mieszkania?

Współwłaściciel mieszkania ma kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wypracowanie ugody ze współwłaścicielami, jeżeli posiadali oni inne plany w związku z nieruchomością. Jeżeli jednak ugoda nie jest możliwa, warto zastanowić się nad sprzedażą udziałów w nieruchomości. Powoduje to jednak pewne problemy. Jako, że większość potencjalnych nabywców nie jest zainteresowana byciem jednym ze współwłaścicieli nieruchomości, rezygnują z transakcji. Powoduje to, że chęć sprzedaży udziałów do nieruchomości na własną rękę może być bardzo uciążliwa i czasochłonna. 

Często okazuje się również, że osoba będąca współwłaścicielem mieszkania może liczyć jedynie na ofertę wyspecjalizowanej firmy, takie jak Kolib.pl. Sprzedając udziały do mieszkania naszej firmie, klient otrzymuje gotówkę, a wszelkie ryzyko związane np. z trudną dalszą odsprzedażą bierzemy na siebie. Oznacza to, że sprzedawca nie ponosi żadnego ryzyka, ponieważ otrzymuje on zapłatę adekwatną do części nieruchomości, do której posiada prawa. Jako zapewnienie powodzenia transakcji, Kolib.pl wypłaci klientowi część ceny jako zaliczkę jeszcze przed wizytą u notariusza.

Sprzedaż udziałów to bardzo dobry sposób na uniknięcie konfliktów oraz obowiązków związanych z majątkiem zarządzanym wraz z pozostałymi współwłaścicielami. Wspólna nieruchomość zawsze generuje pewne koszty. Nie zawsze udaje się mieszkanie wynająć, ponieważ podjęcie takiego działania wymaga zgody każdego ze współwłaścicieli. 

Jak oszacować wartość udziału w nieruchomości?

Kłopoty spowodowane zarządzaniem wspólnym majątkiem sprawiają, że sprzedaż udziału w mieszkaniu własnościowym, sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku lub sprzedaż innego udziału bywa jedynym możliwym rozwiązaniem. Otrzymaną gotówkę można zainwestować w dowolnym celu lub spożytkować w inny sposób. Aby poznać wartość udziału w nieruchomości warto jest skorzystać z usług naszej firmy. Dzięki szybkiej wycenie poznasz realną wartość udziału. Za pomocą 4 prostych kroków wypełnij formularz, w którym wprowadzisz miejscowość, w którym mieszkanie się znajduje, określisz typ nieruchomości oraz podasz dane kontaktowe takie jak adres e-mail oraz numer telefonu. Po przesłaniu zgłoszenia przygotujemy dla Ciebie atrakcyjną ofertę. Skontaktujemy się do Ciebie mailowo lub telefonicznie i poinformujemy Cię, czy będziemy w stanie zakupić Twoje udziały w posiadanej nieruchomości. Pomożemy Ci także zrealizować cały proces sprzedażowy. Otrzymasz od nas listę dokumentów, które będą wymagane do podpisania umowy, lub jeśli chcesz – przygotujemy dokumenty za Ciebie! Na koniec spotkamy się u notariusza, gdzie sporządzimy umowę sprzedaży, po której natychmiast wypłacimy Ci całą kwotę. 

 

Skontaktuj się z nami

Uzyskaj darmową wycenę Twojej nieruchomości. Gwarantujemy szybki kontakt, pomoc w finalizacji transakcji i natychmiastową wypłatę gotówki! Skupujemy nieruchomości na terenie całej Polski!

ZADZWOŃ DO NAS

+48 729 196 130

NAPISZ DO NAS

kontakt@kolib.pl

Zobacz również