Skup nieruchomości
po rozwodzie

Małżeństwa, które decydują się na zaciągnięcie wspólnego kredytu hipotecznego, powinny pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu się przed wieloma losowymi zdarzeniami. W życiu niestety zdarzają się różne sytuacje. Aktualnie pojawia się wiele komplikacji ze sprzedażą nieruchomości, które spowodowane są coraz częstszymi rozwodami. W jaki sposób wygląda transakcja sprzedaży takiego lokum po rozwodzie? Czy po ustąpieniu małżeństwa spłata mieszkania jest konieczna? Poniżej postaramy się nieco wyjaśnić ten temat.

Nieruchomość po rozwodzie- czy możliwa jest jej sprzedaż?

Dokonanie sprzedaży domu lub mieszkania po rozwodzie jest jedną z powszechniejszych form zbycia niechcianej nieruchomości oraz możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych. Pomimo małżeństwa z ustawową wspólnotą majątkową już w trakcie rozwodu można z sukcesem sprzedać wspólną nieruchomość. Jest jednak jeden warunek. Oboje małżonkowie obustronnie muszą przystąpić do umowy sprzedania posiadanego lokalu. W momencie, kiedy jeden ze współmałżonków wniósłby sprzeciw na podpisanie takiego dokumentu, sprzedaż lokalu niestety nie dojdzie do skutku.

Po sądownej decyzji o rozwodzie jest możliwość pomyślnego sprzedania całego lokum lub tylko swoich udziałów (w przypadku, gdy mieszkanie jest własnością oby dwóch małżonków). Sprzedaż takiej nieruchomości po rozwodzie możliwa jest w kilku sytuacjach:

  • Jeden ze współmałżonków bezwzględnie zrzeknie się praw do wspólnej nieruchomości, lub spłaci drugiego.
  • Osoby, które posiadają udziały w nieruchomości dokonają sprzedaży w ramach umowy sprzedaży udziałów.
  • Byłe już małżeństwo dokona porozumienia stron i sprzeda taką nieruchomość wspólnie, dzieląc się przy tym uzyskanym przychodem.

W przypadku rozpadu małżeństwa jedną z najczęściej poruszanych kwestii pomiędzy małżonkami jest sprzedaż domu po rozwodzie oraz sprzedaż mieszkania po rozwodzie. W momencie, gdy osoby zdecydują się na sprzedaż takiego lokum, warto aby skorzystały z usług profesjonalnych firm, jak nasza, które zajmują się skupem różnego rodzaju nieruchomości. Dzięki temu pojawia się możliwość pozbycia się niechcianego mieszkania czy domu lub nawet samych udziałów w nieruchomości. My gwarantujemy, że proces trwa sprawnie i bez zbędnych formalności.

W jaki sposób najszybciej sprzedać i spłacić nieruchomość po rozpadzie małżeństwa?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że spłata mieszkania lub domu po rozwodzie to najprostszy i najwygodniejszy sposób rozliczenia się pomiędzy byłymi małżonkami, jeżeli jedna ze stron nie chce mieć nic wspólnego z lokum po rozwodzie. Zbycie nieruchomości po rozwodzie przez jednego z małżonków jest możliwe pod warunkiem, że drugi z małżonków spłaci tego pierwszego lub bez zobowiązań zrzeknie się swoich praw do wspólnego mieszkania. Nasza firma zajmuje się tym, aby cały proces trwał jak najszybciej i wszystkie formalności były dopełnione w jak najkrótszym czasie.

Sprzedaż domu lub mieszkania to najszybszy i najprostszy sposób zdobycia środków finansowych za niechcianą nieruchomość po rozwodzie. Zbycie takiej nieruchomości zaraz po rozwodzie dla wielu osób jest jedyną słuszną opcją. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że taka sprzedaż nie zawsze jest prosta w realizacji. Naturalnie najlepszą opcją jest rozstanie w zgodzie i podjęcie decyzji o wspólnej sprzedaży posiadanej nieruchomości. W momencie, kiedy jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, po zakończeniu rozprawy sądowej i uzyskaniu wyroku sądu o rozpadzie małżeństwa istnieje także możliwość pozbycia się jedynie swoich udziałów w nieruchomości.

Dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż nieruchomości po rozwodzie lub na jej spłatę?

Naturalną koleją rzeczy po rozwodzie jest podział mieszkania lub domu. Następuje ona wraz z decyzją sądu o rozwodzie. Jest to natomiast tylko jedna z opcji, którą mają do wyboru małżonkowie, którzy są w trakcie sprawy rozwodowej w sądzie. Sprzedaż mieszkania po rozwodzie jest możliwa tylko i wyłącznie przez obie strony, które posiadają prawa do nieruchomości. Każda ze stron natomiast może się pozbyć jedynie swoich udziałów lub zdecydować o sprzedaży wspólnej nieruchomości. Są natomiast przypadki, kiedy niestety byli już małżonkowie nie mogą dojść do konsensusu i w takiej sytuacji sprzedaż mieszkania po ustaniu małżeństwa może okazać się sporym kłopotem.

Co jest ważne przy sprzedaży nieruchomości po rozwodzie?

Nawiązując do rozwiązania, jakim jest sprzedaż nieruchomości po rozwodzie, gdzie nie dochodzi do podziału majątku, niezbędne jest wskazanie, że po uprawomocnieniu się wyroku sądu, potwierdzającego rozpad małżeństwa, małżeńska wspólność majątkowa przestaje istnieć i przekształca się ona we wspólność udziałową byłych już małżonków. Skutkiem tego osoby te są w posiadaniu po 50% udziałów w nieruchomości .

Natomiast w sytuacji, gdy byli małżonkowie nie zamierzają dokonywać podziału majątku w sądzie, tylko zdecydowani są na sprzedaż nieruchomości jeszcze przed podziałem majątku, każde z nich dokona sprzedaży posiadanych przez siebie udziałów w lokum. W przypadku, gdy nieruchomość została nabyta ze środków uzyskanych z kredytu hipotecznego, byli małżonkowie zobowiązani są do niezwłocznej spłaty mieszkania po rozwodzie.

Skontaktuj się z nami

Uzyskaj darmową wycenę Twojej nieruchomości. Gwarantujemy szybki kontakt, pomoc w finalizacji transakcji i natychmiastową wypłatę gotówki! Skupujemy nieruchomości na terenie całej Polski!

ZADZWOŃ DO NAS

+48 729 196 130

NAPISZ DO NAS

kontakt@kolib.pl

Zobacz również