Nieruchomości skupione od osób przebywających za granicą

Znaczna część osób zmieniając kraj zamieszkania wciąż pozostaje właścicielem mieszkania w Polsce. Nieruchomość ma być swojego rodzaju wentylem bezpieczeństwa, które da niezbędny dach nad głową w przypadku niepowodzenia. Często jednak zdarza się tak, że kariera w innym kraju rozwija się we właściwym kierunku, a właściciele mieszkania nie myślą o powrocie. Niektórzy pozostawiają mieszkanie puste, przez co generowane są niepotrzebne koszty. Niektórzy decydują się na wynajem, jednak z uwagi na dużą odległość od domu ciężko jest sprawdzać, czy mieszkanie jest eksploatowane we właściwy sposób. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się być sprzedaż mieszkania. Gotówkę można wykorzystać w kraju zamieszkania lub zachować na ewentualny powrót.
Niestety sprzedaż mieszkania mieszkając za granicą nie jest proste. Z uwagi na odległość i ilość etapów, przez które trzeba przejść, prywatna sprzedaż mieszkania wydaje się graniczyć z cudem. Sporządzenie aktu notarialnego, przygotowanie mieszkania do sprzedaży, bycie podczas oględzin nieruchomości przez osoby zainteresowane… Wszystko to wymaga sporej ilości wolnego czasu, którym właściciel może nie dysponować. Istnieje jednak sposób, który w znaczny sposób odciąży sprzedającego z obowiązków związanych ze sprzedażą.

Jak wygląda proces sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania nie jest tak prostą sprawą, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Do zrealizowania jest wiele etapów, niekiedy wymagających dużej ilości czasu. Proces sprzedażowy należy zacząć od odnalezienia i przygotowania wszystkich dokumentów, które będą potrzebne podczas sprzedaży. Jeżeli nieruchomość została zakupiona z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, należy również przygotować wszystkie dokumenty z tym związane. Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie domu lub mieszkania. Osoby, które planują sprzedać mieszkanie bez wyposażenia, powinny usunąć meble i pozostawić mieszkanie tak, jak będzie ono wyglądało podczas sprzedaży. Osoby, które sprzedają mieszkanie z wyposażeniem, mają pod tym względem zdecydowanie mniej pracy. Ich głównym zadaniem będzie zadbanie o czystość pomieszczeń, usunięcie usterek.

Następny etap to wycena mieszkania. W tym celu zaleca się, aby skorzystać z usług rzeczoznawcy. Wtedy sprzedający będzie znał dokładną aktualną wartość mieszkania, co pozwoli na dostosowanie finalnej ceny do realiów rynkowych. Najczęściej rzeczoznawca sprawdza stan mieszkania osobiście. Następnie należy wykonać zdjęcia mieszkania. Warto, aby były one atrakcyjne, zwracające na siebie uwagę. Na zdjęciach powinny być widoczne nie tylko ściany, lecz także kondycja podłóg. Zdecydowanie lepszą praktyką jest wykonywanie zdjęć w ciągu dnia, kiedy możliwe jest oszacowanie jasności pomieszczenia. Jest to niezwykle ważny aspekt, rzutujący na pozytywny odbiór nieruchomości. Nie zasłaniaj okien, widok za oknem również rzutuje na atrakcyjność mieszkania! 

Końcowym etapem jest przygotowanie oferty sprzedaży. Powinny w niej znajdować się wszystkie najważniejsze informacje na temat nieruchomości, czyli metraż, ilość pokoi, piętro (jeśli jest to mieszkanie w bloku), a także informacje na temat opłat jakie wiążą się z mieszkaniem w tym miejscu (czynsz, ogrzewanie oraz inne media). Jest to etap, na który warto poświęcić większą ilość czasu i sprawić, aby ogłoszenie było atrakcyjne i zdobywało uwagę potencjalnych kupców. 
Dobrze przygotowane ogłoszenie skupi uwagę osób. Z pewnością wielu z nich będzie chciało zobaczyć mieszkanie na własne oczy. To z kolei wiązać się będzie z poświęceniem czasu na zaproszenie oraz zaprezentowania mieszkania. W przypadku, w którym sprzedający mieszka za granicą, może to być najbardziej uciążliwy moment całego procesu lub etap niemożliwy do realizacji. 

Po znalezieniu kupca należy zgłosić fakt sprzedaży mieszkania do notariusza oraz spisanie umowy sprzedaży między sprzedającym, a nabywcą. W tym momencie proces sprzedaży kończy się.

Skorzystaj z usług pośrednictwa

Jak można zauważyć powyżej, na proces sprzedaży mieszkania składa się wiele wymagających i czasochłonnych etapów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że miKolib.pl w swojej ofercie posiada pośrednictwo w sprzedaży mieszkania. W takim wypadku wymagane będzie pismo, w którym sprzedający nada rolę pełnomocnika firmie, z którą współpracuje. Od tego momentu zajmiemy się resztą.

Na samym początku przeprowadzimy rozmowę, podczas której uzgodnione zostaną warunki współpracy oraz inne szczegóły niezbędne do sprzedaży. Przygotujemy mieszkanie do sprzedaży, wykonamy atrakcyjne zdjęcia nieruchomości. Opublikujemy ogłoszenia sprzedaży na popularnych portalach mieszkaniowych oraz w mediach społecznościowych. Dzięki temu ogłoszenie dotrze do większej ilości potencjalnych nabywców i z dużo większym prawdopodobieństwem uda się znaleźć kupca. Co jednak ważne, Ty, jako sprzedający nie będziesz musiał brać udziału w żadnym z tych etapów. W momencie pojawienia się kupca, powiadomimy Cię o tym fakcie. Następnie przeprowadzimy pełny proces sprzedaży. Po otrzymaniu płatności, gotówka pojawi się na Twoim koncie. 

Skontaktuj się z nami

Uzyskaj darmową wycenę Twojej nieruchomości. Gwarantujemy szybki kontakt, pomoc w finalizacji transakcji i natychmiastową wypłatę gotówki! Skupujemy nieruchomości na terenie całej Polski!

ZADZWOŃ DO NAS

+48 729 196 130

NAPISZ DO NAS

kontakt@kolib.pl

Zobacz również